Tipy na výlety v okolí Veľkého Medera

Blankzol Ranch

vzdialenosť: 10km

 

adresa: Bárska 10, Topoľníky 93011

 

Blankzol Ranch je rodinná farma, kde sa majitelia s radosťou a so srdcom starajú o zvieratká.

 

Môžete si tu spraviť rodinný výlet, kde sa Vaše deti vyšantia, spoznajú rôzne druhy hlavne domácich ale aj exotických zvierat.

 

 Viac informácií nájdete na FB stránke  BLANKZOL RANCH

Blankzol Ranch

Veľkolélsky ostrov

vzdialenosť: 20 km

Veľkolélsky ostrov je jeden z posledných veľkých dunajských ostrovov na Slovensku s rozlohou viac ako 250 hektárov.

 

V blízkosti ostrova je Ekofarma Ostrov. V areáli sa nachádza bufet, požičovňa kajakov, kanoe a príslušenstva na voľnočasové aktivity.

 

Priamo v areáli je záchranná stanica pre zranené zvieratá a sysľovisko, kde môžete pozorovať rodinku ohrozených sysľov poľných. 

Lélsky ostrov

Vodný mlyn Kolárovo

vzdialenosť: 30 km

 

Je to jedinečná technická pamiatka tohto druhu. Zakotvený je v Mŕtvom ramene Dunaja.

 

K mlynu sa dostanete cez 86 metrov dlhý most s drevenou konštrukciou, ktorý je považovaný za najdlhší most tohto druhu v Európe.

 

Ďalej môžete sa tu pozrieť i na expozíciu Múzea vodného mlynárstva, ktoré sa nachádza priamo v areáli mlyna a taktiež na pôvodné zariadenie izby tejto pamiatky.

Vodný mlyn Kolárovo
Vodny mlyn Kolarovo

Komárno

vzdialenosť: 28 km

Győr 

vzdialenosť: 25 km

Slovakia Ring  a Vojenské múzeum Orechová Potôň

vzdialenosť: 31 km

 

SLOVAKIA RING je profesionálny a univerzálny motoristický areál, ktorého dominantou je pretekárska dráha disponujúca homologáciou Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA) II. stupňa, ako aj Medzinárodnej motocyklovej federácie (FIM). Areál SLOVAKIA RING prináša okrem profesionálneho motoršportu aj jedinečnú šancu zdokonaliť si svoje vodičské schopnosti, vyskúšať si rýchlu jazdu, precvičiť techniku, vychutnať si radosť zo slobody za volantom.

 

Vojenské múzeum a stála expozícia vojenskej historickej techniky sa nachádza pri off-road areáli pretekárskeho okruhu SLOVAKIA RING. Návštevníci tu môžu obdivovať už múzejné kusy výzbroje prevažne česko-slovenskej ľudovej armády.

 

Od 6.4.2024 do 3.11.2024 je múzeum pre verejnosť otvorené každú sobotu a nedeľu od 11:00h do 19:00h. Počas letných prázdnin je otvorené každý deň okrem pondelka, vrátane sviatkov.

 

Malkia Park Orechová Potôň

vzdialenosť: 31 km

 

Malkia Park (Big Cats Rescue) je prvou súkromnou zoologickou záhradou na Slovensku.

 

Aj keď primárnou myšlienkou Malkia Parku bolo poskytnutie čo najlepších životných podmienok mačkovitým šelmám, postupne si tu našli svoj domov aj medvede, opice, papagáje, či kopytníky.

 

Dodnes si v Malkia Park našlo svoj domov vyše 75 druhov, poddruhov a plemien zvierat.

Vodný kolový mlyn a skanzen v Jelke

vzdialenosť: 48 km

 

Vodný mlyn v Jelke stojí v prekrásnom zákutí na brehu Malého Dunaja. Obnovený mlyn je v súčasnosti sprístupnený verejnosti.

 

Podľa spomienok bývalého majiteľa mlyna v tomto mlyne mleli prevažne raž, a to vynikajúco. Z ďalekého okolia sem prichádzali gazdovia mlieť obilie na múku, krupicu a iné.

 

Mlyn pracoval do apríla 1951. Od roku 1983 je zaevidovaný v Štátnom zozname nehnuteľných kultúrnych pamiatok na Slovensku.

 

V blízkosti mlyna je vybudovaný skanzen, ktorý sa zameriava na poľnohospodársku minulosť obce Jelka.

 

Vodný mlyn Dunajský Klátov

vzdialenosť:  26 km

 

Kultúrna technická pamiatka, vodný mlyn v Dunajskom Klátove sa nachádza na brehu Klátovského ramena Malého Dunaja v katastri obce Dunajský Klátov, okres Dunajská Streda. Je typickým príkladom spodkového mlyna.

 

V budove mlyna sa nachádza stála expozícia vodného mlynárstva s pôvodným zariadením.

Vodné dielo Gabčíkovo

vzdialenosť: 25 km

 

Vodné dielo bolo budované od roku 1977, pôvodne ako vodné dielo Gabčíkovo – Nagymaros na základe medzinárodnej zmluvy z roku 1977 a predovšetkým s cieľom zabrániť pravidelným záplavám v tejto oblasti.

 

Ide o vodné dielo na druhej najdlhšej európskej rieke, na rieke Dunaj.

 

Dominantou vodného diela je určite dozorná veža, ktorej siluetu je vidno už z diaľky. V jej dolnej časti je vyhliadková plošina, ktorá umožňuje návštevníkom dokonalý výhľad. Pri dobrom počasí je možné použiť aj ďalekohľad a dovidieť až k televíznej veži Kamzík.

 

Prírodné krásy Dunaja a priľahlých miest môžu záujemcovia spoznávať napríklad počas vyhliadkových plavieb osobnou loďou a to buď z Gabčíkova – prístavu alebo z Bratislavy.

 

Nadšenci cyklistiky si môžu spraviť okolo Vodného diela Gabčíkovo cyklovýlet, ktorý sa tradične začína a aj končí v hlavnom meste. Cyklookruh má dĺžku približne 100 km a vedie po asfaltovej ceste.

 

Za zmienku určite stojí aj ostrov medzi starým korytom Dunaja a prívodným a odtokovým kanálom vodného diela, na ktorom ležia tri obce.

 

Jednou z nich je aj obec Vojka, do ktorej v lete premáva kompa. Ostrov je členitý, rastie tú nádherná flóra a brehy starého koryta Dunaja sú po celý rok vyhľadávanou zástavkou vodákov.

Vodne dielo Gabcikovo
Vodne dielo Gabcikovo
Dunaj

Cyklotrasy

  • Dunajská cyklotrasa

Veľký Meder – Kľúčovec – Gabčíkovo – Čuňovo – Bratislava

 

  • Kolárovo – Komárno
Návrat hore